CameraSim – symulator lustrzanki on-line

CameraSim - symulator lustrzanki

CameraSim - symulator lustrzanki - kliknij, aby przejść na stronę z symulatorem

„Ot, ciekawostka” – pomyślałem w pierwszej chwili. Poruszałem suwaczkami, poźliłem się na beznadziejny kadr i opuściłem stronę. Kiepskie to, jak na symulator, na którym zainteresowani zakupem pierwszej lustrzanki będą mogli się sprawdzić.

Ale, ale… dlaczego akurat mają się sprawdzać? Właśnie, że nie muszą! Narzędzie może posłużyć bardziej NAM – doświadczonym posiadaczom lustrzanek – do demonstrowania przyszłym lusterkowiczom możliwości aparatów. Nie tylko lustrzanek, ale wszystkich sprzętów oferujących zaawansowane ustawienia ekspozycji.

Symulator lustrzanki - Exif-y przy suwaczkach ;)

Symulator lustrzanki - Exif-y przy suwaczkach ;)

Z CameraSim można łatwo, szybko i przyjemnie zademonstrować wzajemne zależności i wpływ poszczególnych ustawień, konfiguracji, a nawet perspektywy i „zbliżenia” na ostateczny wygląd zdjęcia. Do mini kursów fotografii – także na odległość – to narzędzie jest genialne!

Brakuje tylko podglądu głębi ostrości, ale w sumie nie każdy producent jest Olympusem, żeby nawet w najbardziej amatorskie korpusy pakować opcje dla zaawansowanych :)

CameraSim - EXIF-y przy suwaczkach ;)

CameraSim - EXIF-y przy suwaczkach ;)

Podziel się tym wpisem:
 • Wykop
 • Facebook
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Buzz
 • Twitter
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live

10 komentarzy

 1. SpeX napisał(a):

  Ten aparat niema stabilizacji ostrości. Na czasie 1/8 w taką pogodę powinno wyjść ostre zdjęcie. A tu wychodzi poruszone zdjęcie, nawet w wersji bez zooma.

 2. Marek napisał(a):

  Program ciekawy, ale zdjęcia zrobiłeś brzydkie w kadrze ;-)

 3. Damian napisał(a):

  Wydaje mi się, że przy f/2.8 i 55mm no i tak ciasnym kadrze GO powinna być płytsza. No ale do nauki nowicjuszy rzeczywiście fajna sprawa.

 4. Michał napisał(a):

  Przecież to jest APS-C więc chodzi o cyfrowe lustra DSLR. SLR to też analogi więc FF powinno być a nie APS-C. Powinni to dopracować jeszcze ale pomysł zdecydowanie na plus ;)

 5. Sybila napisał(a):

  Takie programy na pewno pomagają w obrabianiu zdjęć. Ja ostatnio też zaczęłam szukać czegos do ich przyozdabiania. Znalazłam na przykład bardzo ciekawą aplikację Dilmah do tworzenia wirtualnych scrapbooków na facebook’u :)

 6. Marcin Szumański napisał(a):

  @SpeX, 1/8 to i bez stabilizacji utrzymam ;) Ale im dłuższa ogniskowa, tym dłuższy czas potrzebny do nieporuszenia. Może brak stabilizacji wynika z tego, że to narzędzie ma służyć edukacji i nowicjusze na dzień dobry muszą zrozumieć, że nie ma lekko :)

  @Mirek, kolejny raz biję się w pierś, no ale nie dało się lepiej :(

  @Damian, słuszna uwaga. Przy takim ujęciu i parametrach obiektywu nawet w 4/3 płycej będzie. Chciałem pozgadywać faktyczną przysłonę na tym zdjęciu, ale tam tło potraktowano zwykłym blurem ;)

  @Michał, niby tak, ale nie każdy swoją przygodę zaczyna od cyfrowej FF :)

  @Jurgi, to świetna wiadomość! Minusem jest to, że robią to w jakimś stopniu dla lansu, ale niech robią i niech ich będzie jak najwięcej :)

  @Sybila, CemeraSim to tak nie do końca programem do obróbki jest, no ale podchodząc do tematu bardziej filozoficznie, to można przyznać Ci rację. W końcu kadrowanie i ustawianie ekspozycji w aparcie już jest jakąś formą obróbki obrazu wpadającego do aparatu przed jego zapisaniem :)

 7. Jurgi napisał(a):

  Jeszcze jedna ciekawostka:
  http://www.petapixel.com/2011/05/13/cross-section-views-of-leica-lenses/
  Mnie ciut opadła szczęka. :-)

 8. Marcin Szumański napisał(a):

  Jak dla mnie, to w przekroju wygląda bardziej skomplikowanie, niż po zwykłym rozmontowaniu na części ;)

 9. Anna napisał(a):

  Ciekawa sprawa!