Bzzzyt-bzyt… – pstryk! Zaczynamy :)

Witajcie! Niniejszym wpisem rozpoczynam nowy rozdział mojej blogowej przygody, prezentując Wam Wsubiektywie.pl.

Poranek 29 czerwca, 5:25

Budzi się do życia...

Skąd się biorą dzieci? Ano rodzice, czyli dwie połówki, wzajemnie na siebie oddziałujące w pewnym momencie znajdują punkt, tzw. zapalny. W wyniku zapłonu dochodzi do eksplozji, podczas której uwalniają się ich indywidualne cechy, a te – w całym tym powybuchowym zamieszaniu – łączą się ze sobą, tworząc nowe, wspólne dzieło. Dziecko.

Blog Wsubiektywie.pl jest takim dzieckiem, którego rodzicami są dwie moje pasje: pasja blogowania i pasja fotografowania. Kochałem pisać i pokochałem fotografować, a łącząc te dwie miłości stworzyłem miejsce, w którym będę mógł się dzielić swoimi przemyśleniami i wiedzą. Nie mam pojęcia jak – i czy w ogóle – ten blog się rozwinie, ale jednego jestem pewien: obiektywnie tu nie będzie.

Na tym świecie za dużo jest obiektywizmu i za dużo poprawności w imię jego. Aby robić coś dobrze, trzeba powielać uznane normy. Nikt nie skrytykuje, ktoś czasem pochwali, ale w imię zgodności z ogólnie przyjętymi schematami, w człowieku tłamszona jest jego własna inwencja, jego talenty i wyjątkowość. Moim skromnym życzeniem jest to, aby ten blog służył wymianie opinii na różne tematy związane z fotografią, ale niech te opinie będą jak najbardziej subiektywne. Niechaj płyną od serducha, a nie z głowy z obawy przed niezrozumieniem. Niechaj będzie subiektywnie!

Wielu ludzi co innego pokazuje na zewnątrz, a coś zupełnie innego nosi w środku, wstydząc się pokazać to światu. Wielu woli uczyć się naśladownictwa swoich mistrzów, czyli mniej lub bardziej udolnego powielania schematu, niż szukać własnego ja. Szkoda, że tak jest, ale niestety… tak właśnie jest. Ludzie boją się pokazać siebie, swoją indywidualność, wstydzą się i/lub obawiają się braku akceptacji, wyśmiania. Chciałbym coś w tym stanie rzeczy zmienić, a przynajmniej dorzucić do takich zmian swoją skromną cegiełkę w postaci tego bloga. Czy to się uda? Czy cokolwiek z tego wyjdzie? Bardzo bym chciał, ale między ideałami, a rzeczywistością jest ogromna przepaść.

Na tym blogu – oczywiście subiektywnie – pisał będę o wszystkim, co związane jest z fotografią i co mnie interesuje. Na zamówienie lub „bo tak trzeba” nie zamierzam pisać. Temat musi mnie interesować, bym zechciał poświęcić mu swój czas i miejsce. Fotoblogowania nie przewiduję: może powstanie obok jakaś galeria, ale wpisy będą wpisami, zilustrowanymi najwyżej paroma zdjęciami.

Coś jeszcze? Liczę na Ciebie, drogi czytelniku! Jeśli interesuje Cię szczera wymiana subiektywnych opinii, a nie powtarzanie poprawnych środowiskowo informacji, to być może ten blog Ci się spodoba. W tej chwili jest tu pusto, a czytany właśnie wpis jest jedynym w bazie :) Niemniej jednak wkrótce się to zmieni, archiwa zaczną się zapełniać, a czytelników – czego sobie i Wam życzę – będzie przybywać :)

Witaj świecie! Blog Wsubiektywie.pl został otwarty!

Podziel się tym wpisem:
 • Wykop
 • Facebook
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Buzz
 • Twitter
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live

22 komentarze

 1. iTomek napisał(a):

  1. Nie działa w sidebarze grafika RSS.
  2. Dodaj wtyczkę od subskrypcji komentarzy via email lub np. zintegruj ogólnie komentarze jak disqus.com
  3. Dodaj cache np. Hyper Cache

 2. Jurgi napisał(a):

  Litości, tylko nie disqus.com… :(

 3. iTomek napisał(a):

  Maruda :P

 4. Marcin Szumański napisał(a):

  @iTomek
  1) w sensie, że nie była klikalna?
  2) może polecisz jakąś wtyczkę (z nazwy)?
  btw.dusquis.com odpada (nie lubię ;))
  3) warto? serwer niby nigdy nie zawiódł, więc tematowi keszowania nawet ułamka myśli nie poświęciłem :P

 5. matfeusz napisał(a):

  Gratuluje! Z chęcią od czasu do czasu wpadnę,,. ;)

 6. Marcin Szumański napisał(a):

  Uwaga!
  pozmieniało się w komentarzach (również css), więc proszę: odświeżcie stronę klawiszem F5

 7. iTomek napisał(a):

  1) Tak. Obecnie już ok, może podepnij Feedburner?
  2) Wtyczka nazywa się „Subscribe To Comments”, ale widzę że już na nią wpadłeś ;)
  3) Zdecydowanie warto, obciążenie znacząco spadnie i nie straszny Ci będzie żaden wykop ;)

 8. BoDeK napisał(a):

  No to zaczynamy pstrykanie w subiektywie. Całkiem sympatycznie to ci wyszło :). Powodzenia.

 9. Marcin Szumański napisał(a):

  @iTomek,
  1) kolejny dobry pomysł – dzięki ;)
  2) miałem zainstalowaną, tylko przeoczyłem :D
  3) najpierw trzeba na ten wykop trafić ;)

  @BoDeK, nie dziękuję ;)

 10. iTomek napisał(a):

  Kolejna kwestia, dodaj wtyczkę (c)Feed i udostępniaj nie tylko krótki wypis ale pierwszy akapit (do znacznika more) wraz ze zdjęciem, zobacz jak mam feeda na ittechblog.pl :)

 11. Jurgi napisał(a):

  Wbrew pozorom na Wykop nie jest tak trudno trafić, nieraz wystarczy byle głupota. Ja mam ten luksus, że serwery Opery są przewidziane na taki ruch, że Wykop jest dla nich niezauważalny, ale na własnym lepiej się zawczasu przygotować.

 12. Marcin Szumański napisał(a):

  @iTomek, podoba mi się copyFeed, przy czym zaskoczył mnie rozbudowaną konfiguracją. Z obawy, że na dzień dobry coś sknocę zostawiłem to na później :)

  @Jurgi, wbrew pozorom wcale nie ciągnie mnie na wykop :P byłem kilka razy, serwer zawsze miał się dobrze, a target z Wykopu? Przyjdą, popatrzą, transfer zjedzą (niektórym serwer zajadą) i powymądrzają się, ale nie pod wpisem na blogu, tylko na Wykopie. 2-3 lata temu Wykop był świetny i społeczność fajna, że faktycznie chciało się tam być. Ale teraz, cóż… jednak wolę 15 normalnych czytelników, niż 15 tyś pryszczatych „speców” z Wykopu (bez obrazy dla tej garstki normalnych, która chyba już odpuściła sobie walkę o normalność i stare czasy na Wykopie).

 13. iTomek napisał(a):

  Takich wtyczek „perełek” jest od groma :D

  Co do cache to jak nie wykop to np. wzmianka w TVN i już Ci leży blog po 30s ;)

 14. Jurgi napisał(a):

  Właśnie, kolegom z pewnego forum padł serwer po wspomnieniu o nim w audycji radiowej (niszowej!). ;)

 15. Marcin Szumański napisał(a):

  @iTomek, Hyper Cache działa, a tej (c)Feed nie mogę rozgryźć… Nie gryzie się ona przypadkiem z FeedBurnerem?

  @Jurgi, pewnie serwer kiepski mieli ;)

 16. iTomek napisał(a):

  Co Ci w niej nie bangla? :) U mnie na blogu jak widzisz śmiga z FB :)

 17. Adam Duma napisał(a):

  Podlinkowałem tego blogaska w blogrollu u siebie. Myślę, że podlinkuję też jakiś materiał na koniec miesiąca w Kreatywnej Rundce Webowej, napiszę parę zdań. Blog zapowiada się super.

  W komentarzach przewija się Wykop. Też jestem zdania, że zrobił się dość syfiasty i daje nic nie znaczące wejścia, bo czym jest 1 sekunda?

  Życzę dynamicznego rozwoju. Trzymam kciuki.

 18. Marcin Szumański napisał(a):

  @iTomek, zassane feedy przez FeedBurner są bez ustawień z (c)Feed (długość, stopka, powiązane etc), stąd wniosek, że mogą się gryźć.

  @Adaem Duma, dzięki! odwdzięczę się na szuman.eu ;)

 19. iTomek napisał(a):

  Jest zależność (c)Feed i dopiero później FB więc w FB będą wszystkie ustawienia widoczne :)

 20. Marcin Borkowski napisał(a):

  Marcin, jestem pod wrażeniem fotki, jaką umieściłeś w tej informacji. Świetnie złapane i odbite światło. Bardzo fajnie wygląda kobieta, która wynurza się ze światła. Patrzę i nie mogę oderwać wzroku. Brawo!

 21. Roman napisał(a):

  Ja bym nie przesadzał – technicznie okay, choć sceneria średnia

 22. Szuman.eu napisał(a):

  […] do wizyty na moim nowym blogu – Wsubiektywie.pl. W chwili obecnej nic tam nie ma – poza powitalnym wpisem – ale zapraszam i już :) Starałem się w miarę fajnie urządzić i generalnie jestem […]